Ovčie kiahne - Z pohľadu farmaceuta, liečba, prípravky,  užitočné informácie

Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivá, vírusová infekcia spôsobená vírusom varicella-zoster, ktorá postihuje najmä deti, ale môže sa vyskytnúť v každom veku. Ide o bežnú infekciu, ktorú sprevádza charakteristická svrbivá vyrážka. Prenáša sa kvapôčkovou cestou (kýchaním, kašľaním) alebo priamym kontaktom s osobou, ktorá je už infekčná. 

Kedy a koľko je osoba infekčná ?

2-3 dni pred prvou vyrážkou až dovtedy, dokým sa nezasuší posledný pľuzgierik. Ak je na pupienku chrasta, ide už len o dohojenie -  konečnú fázu a dieťa už NIE je infekčné.

Príznaky ovčích kiahní

Keďže je inkubačná doba kiahní veľmi dlhá prvé príznaky začínajú medzi 7 až 21  (najviac okolo 15-16) dňom po nakazení a môžu zahŕňať:

  • Miernu bolesť hlavy
  • Horúčku
  • Stratu chuti do jedla
  • Celkový pocit choroby (nevoľnosť, únava, nervozita)

Mladšie deti tieto príznaky niekedy ani nemajú, ale u dospelých sú príznaky často závažnejšie.

PRIEBEH

  • Asi 24 až 36 hodín po nástupe prvých príznakov sa objavuje vyrážka - malé, ploché, červené škvrny. Škvrny zvyčajne začínajú v tzv., vlnách na trupe a tvári, neskôr sa objavujú na rukách a nohách. Pľuzgieriky sa môžu vyskytovať na rôznych častiach tela, vrátanie pokožky hlavy, na viečkach, v ušiach, vo vnútri úst či pohlavných orgánov.

Nové pľuzgieriky sa zvyčajne prestanú objavovať na piaty deň, na 6 deň je už väčšina z nich pokrytá chrastou a za menej ako 20 dní úplne vymiznú.

AKO SA STARAŤ O DIEŤA S OVČÍMI KIAHNAMI:

1. Dieťa nechajte doma: keďže ide o vysoko infekčný vírus už pri prvom podozrení či prvej vyrážke musí dieťa ostať separované doma. Lekárovi do čakárne ho istotne neberte, všetko už vybavíte, vrátanie receptu a predpisu liekov cez telefón. Lekárku kontaktujte, pretože o ich prekonaní sa musí urobiť záznam v zdravotnej karte.

2. Teplota: na začiatku choroby ale aj v jej priebehu sú bežne horúčky. Tie môžete znižovať paracetamolom (u nás ho nájdete pod názvami: Panadol, Paralen, - čípky, sirup, tabletky)

POZOR: deťom nikdy nepodávajte na horúčku Acylpirín či Aspyrín: môže spôsobiť Reyeov syndróm – závažné ochorenie, ktoré postihuje pečeň a mozog a môže spôsobiť smrť. Vyhnite sa podľa možnosti aj lieku s obsahom Ibuprofénu (Nurofen, Ibuprofen ): môže sa spájať s infekciou kože. Ak ale dieťaťu neviete zraziť teplotu paracetamolom, dajte kľudne aj ibuprofén. Infekcie kože sú ozaj ojedinelé prípady.


3. Vlažné kúpele:

  • Hypermangán: v lekárni kúpite hypermangán : tmavo – fialové kryštáliky, ktoré dezinfikujú zapálené miesta a zmierňujú svrbenie. Je balený v malej plastovej krabičke.

POZOR: pri kontakte s vodou sa kryštáliky menia zo silno ružových na silno hnedé a veľmi farbia kožu na hnedo. Preto robte kúpeľ vždy prvý (až potom tam dajte dieťa), na hrot lyžičky dajte úplné malé množstvo prášku a riadne nechajte rozpustiť vo vode. 


Roztok má byť SVETLO-ružový...nie tmavo lebo aj pokožka, nechty ostanú hnedé. Stačí krátky 3. min kúpeľ, dieťatko neoplachujte.
Roztok má byť SVETLO-ružový...nie tmavo lebo aj pokožka, nechty ostanú hnedé. Stačí krátky 3. min kúpeľ, dieťatko neoplachujte.


  • Ovsené kúpele: ovsený kúpeľ by mal byť z pomletých vločiek, alebo už v lekárni zakúpite hotový produkt - ovsený kúpeľ vo vreckách.


3. Dezinfekcia: Pľuzgieriky musia byť čisté, vhodnou voľbou je ich natierať napr.,Betadine roztokom. (Je bez receptu, kúpite v lekárni). Niektorí lekári odporúčajú aj roztok s benzydamínom ( Tantum verde) pôsobí dezinfekčne, protizápaľovo, protibolesti.

4. Hygiena: Nechty musia byť čo najkratšie, aby si dieťa nedoškriabalo pľuzgiere a predišlo sa tak možnej infekcii. Malinkým deťom môžete dať rukavičky. Ruky udržujte čisté.

6. Pozor na krémy: aj keď to veľmi láka, NEpoužívajte na zmiernenie svrbenia krémy či gély na alergiu ( fenistil a pod.). Mohli by vyvolať nežiadúcu alergickú reakciu. Taktiež na zapálené miesta nedávajte antibiotické krémy bez konzultácie s lekárom.

7. Prípravky z lekárne: poviem to tak...voľakedy sme prežili aj s tekutým púdrom, lebo veľa toho na trhu nebolo...ale ako aj veda ide dopredu, dnes pediatri odporúčajú skôr iné prípravky, ktoré pipáčikom dajú dýchať. V lekárni sa dá kúpiť prípravok Tanno -hermal 

Dôležité: Ak máte novorodenca s ovčími kiahňami alebo má vaše dieťa oslabený imunitný systém, problémy s dýchaním, stuhnutý krk, treba vyhľadať lekársku pomoc..

AKO SA STARAŤ O DOSPELÉHO S OVČÍMI KIAHNAMI:

Do tejto kategórie zaradím aj deti (od 12.rokov) a tehotné ženy. Z režimového hľadiska platia vyššie uvedené odporúčania aj pre dospelých. Ale keďže v dospelosti môže byť samotný priebeh oveľa komplikovanejší, lekári môžu v osobitých prípadoch predpísať: antivírusové lieky, ako je napr.: acyklovir.

Kedy môže byť priebeh komplikovanejší?

  • U detí vo veku 12 alebo viac rokov, ktorí nie sú očkovaní
  • Ľudia trpiaci kožnými ochoreniami pr., ekzém
  • S chronickým ochorením pľúc
  • Pri dlhodobom užívaní salicylátov (druh lieku, napríklad aspirín)
  • Pri užívaní kortikosteroidov

Prevencia ovčích kiahní

Najlepším spôsobom, ako predísť ovčím kiahniam, je očkovanie. Očkovanie poskytuje ochranu pred vážnymi príznakmi ochorenia a môže zmierniť priebeh infekcie. Okrem toho je dôležité dodržiavať základné hygienické návyky, ako sú pravidelné umývanie rúk a vyhýbanie sa blízkemu kontaktu s infikovanými osob

Na záver...

Ovčie kiahne u detí ale aj dospelých sú nepríjemných ochorením. Správnou informovanosťou a liečbou však môžete výrazne prispieť k ich rýchlejšiemu zvládnutiu a vyhnúť sa možným komplikáciám.



  • Tento text má informatívny charakter a v prípade komplikácií by ste mali vždy vyhľadať lekársku pomoc.
  • Uvedené produkty v texte NIE SÚ výsledkom žiadnej reklamnej spolupráce. Slúžia len ako príklad z praxe.

Použitý zdroj:

https://www.merckmanuals.com/home/infections/herpesvirus-infections/chickenpox



Text napísala :

Mgr. Katarína Oravcová, Farmaceut