
"Praktický návod z pohľadu farmaceuta: Balíme sa do pôrodnice - Čo by ste si nemali zabudnúť pripraviť do svojej tehotenskej tašky"?

Ak očakávate príchod bábätka a váš termín pôrodu sa nezadržateľne blíži, určite sa z vás stal taký "malý plánovač." Už viete, kde vaše dieťatko bude spinkať, v čom ho budete voziť, a výbavička sa postupne rozrastá. Jednou z najdôležitejších úloh v treťom trimestri však zostáva zbalenie tehotenskej tašky.
Nemusíte si baliť celú výbavu. Do nemocnice budete potrebovať iba vybrané veci. Kde začať? Čo všetko mať pripravené? A na čo nezabudnúť? Aby pre vás toto obdobie bolo čo najmenej stresujúce, pripravila som praktický zoznam, ktorý vám pomôže mať všetko zbalené včas – aspoň mesiac pred termínom pôrodu.
NA ČO SA POZRITE AKO PRVÉ ?
Ešte predtým, ako si začnete pripravovať svoju tehotenskú tašku, navštívte webovú stránku pôrodnice, ktorú ste si vybrali. Väčšina nemocníc poskytuje konkrétny zoznam vecí, ktoré si odporúčajú priniesť. Tento zoznam je skvelým základom, na ktorý sa môžete spoľahnúť.
Pozrite si, čo všetko budete potrebovať, a zapíšte si to. Máte základný zoznam? Skvelé, teraz môžeme prejsť na ďalšie kroky!
ZOZNAM
Poďme ku samotnému zoznamu. Teraz váš základný zoznam (z pôrodnice) trošku rozvinieme a povieme si o ňom málinko viac...Pridala som vám aj moje postrehy a skúsenosti.
Pozn.: Uvedené značky a prípravky slúžia LEN AKO PRÍKLAD. Nejedná sa o žiadnu reklamu prípravkov ani spolupráce.
1. Doklady a informácie, ktoré nesmú chýbať v tehotenskej taške
Pri balení tehotenskej tašky nezabudnite na dôležité doklady a administratívne záležitosti, ktoré budete potrebovať v pôrodnici. Pre istotu si všetko pripravte a majte ich vždy po ruke – ideálne v samostatnom priečinku.
Čo by ste mali mať pripravené?
- Tehotenská knižka – Majte ju zbalenú vždy so sebou, pretože obsahuje všetky dôležité informácie o vašom tehotenstve. Môžete si ju pre istotu aj prefotiť alebo odfotiť do mobilu.
- Kartička poistenca – Je nevyhnutná pri akejkoľvek zdravotnej starostlivosti, vrátane pôrodu.
- Potvrdenie o určení otcovstva – Ak nie ste s partnerom zosobášení, nezabudnite si toto potvrdenie pripraviť vopred. Všetko vybavíte na matrike.
TIP pre mamičky:
Napíšte si na papier meno, priezvisko a adresu pediatra, ktorého ste si vybrali a u ktorého máte dieťa vopred prihlásené. Pôrodnica tieto údaje často požaduje, preto ich majte pripravené, aby ste sa vyhli zbytočnému stresu.
2. Oblečenie pre mamičku do pôrodnice
Najpohodlnejšou voľbou je nočná košeľa, najlepšie s dojčiacou funkciou – vezmite si minimálne 2–3 ks. Pribaľte si aj:
- Župan a papuče – do sprchy určite zabaľte žabky.
- Podprsenku na dojčenie alebo pohodlné športové tielko.
- Oblečenie na cestu domov – vyberte pohodlný outfit, ktorý vám sadne aj po pôrode.
3. Oblečenie pre bábätko do nemocnice
Výber oblečenia závisí od konkrétnej pôrodnice a ročného obdobia. Väčšina nemocníc poskytuje oblečenie pre novorodencov (zavinovačky, bavlnené plienky, bodíky) počas celého vášho pobytu. Preto treba zbaliť veci v ktorých pôjdete s dieťatkom domov, poprípade zopár základných vecí, čo sa zídu :
- Klasické bavlnené plienky (cca 5 ks).
- Čiapočku (aj v lete aspoň tenkú) a rukavičky, aby sa bábätko nepoškriabalo.
- Body veľkosť 56–58 -ideálna veľkosť pre väčšinu novorodencov. ( Riaďte sa ale podľa váhy vášho bábätka)
- Oblečenie na cestu domov podľa sezóny.
4. Hygienické potreby pre mamičku a bábätko
V lekárni kúpite väčšinu vecí :
- Jednorazové podložky: ( veľkosť 90x60) - cca 6 ks
- Popôrodné vložky ( aspoň 2 balíky menších - napr. značka Sammu Classic ( menšia veľkosť ) a 2 balíky väčších napr., Bella Mamma (väčšie - oceníte v prvých dňoch, kedy ešte viac krvácate.)
- Popôrodné nohavičky ( kúpite podľa veľkosti obvodu vášho bruška, dajú sa kúpiť S,M,L a XL) , to vám stačí 5 ks ( jeden balík) . Ich výhodou je, že sa dajú prať v pračke a dajú sa nosiť bežne po pôrode počas šestonedelia, pokým sa bruško trochu stiahne.
- Lieh 60% Spiritus Dilutus - 1x
- Gázové štvorce volte sterilné - stačí aj rozmer 5x5 ( gázovými štvorcami budete čistiť jemne pupček - pahýľ - aby sa nezapálil a dobre sa zhojil a odpadol. Štvorce sterilné kúpite aj po kusoch, sú samostatne (sterilne) balené v obale, kde sú 2 ks. Do pôrodnice vám stačí aj 10ks. Niektoré pôrodnice odporúčajú čistiť pupok jemne aj vatovými tyčinkami.
- Krém na zapareniny ( Sudocream, Bepanthen) alebo iné... výber je na vás.
- Olejček ( môže byť aj lekárenský olivový), Aviril alebo iný.
TIP: Olejček sme dosť využili aj na cvičenie s nožičkami. Náš drobec bol v brušku napchatý do šikma, nevedel sa hlavičkou otočiť. Vysvetlili nám potom, že keď má takto dieťatko málo miesta v brušku, pochopiteľne čo najviac tie nožičky a samotné šľapaje krčí do písmena O. Takto treba potom s deťmi cvičiť a naťahovať im na nartíkoch šľachy, nech nie sú poskracované. V nemocnici by vám všetko isto vysvetlili. Nemajú to ale všetky deti, nemusíte sa báť.
- Krém na premastenie pokožky:
- Tampóny do podprsenky ( ak by ste kojila, je dobré nech nemáte mokré fľaky na podprsenke), bývajú aj s lepiacim pásikom na zadnej strane aby vložka držala na mieste.
- Ophtalmo-septonex ( tieto očné kvapky proti zápalu niektoré pôrodnice uvádzajú v zozname, ak by sa bábätku náhodou zapálil očká. Nemusíte si ich však nutne baliť, v nemocnici isto budú niečo mať ak by bolo treba alebo potom dokúpite. S týmito kvapkami je momentálne problém v lekárňach (s ich dostupnosťou ). V lekárni vám môžu ponúknuť aj Occuflash (kvapky s očiankou),
- Vlhčené utierky - najlepšie neparfumované, osvedčia sa vám na prvotné utretie zadočka( smolky -prvá, dosť lepkavá stolica bábätka.) Samozrejme ak je to vo vašich silách vždy je dobré jemnú pokožku zadočka poumývať pod tečúcou vodou.
- Jemný umývací krém, gél alebo kúpeľové aditívum
- Cumlík (býva aj s výrezom na noštek - napr., značka AVENT)
- Fľaška stačí menšia ,najlepšie antikoliková.
- Mastička na bradavky: napr.,Lanolin Lansinoh či iná lanolínová. Výhoda lanolínovej mastičky je tá, že ju nemusíte pred kojením umývať. Pre bábätko nie je škodlivá. Takto sa vyhnete boľavým, popraskaným bradavkám.
5. Čo si môžete/nemusíte baliť ale je dobré na to myslieť
- Odsávačka na mliečko: dobré si je ju zobrať ak budete chcieť dojčiť a náhodou by to išlo ťažšie. Odsávačku vám ale hravo partner donesie..
- Rektálna rúrka (ale len pre istotu )
- Prsné klobúčiky tiež nie sú povinnosťou, tie vám aj donesú do pôrodnice, ak by ste ich potrebovala, (napríklad pri zápale bradavky, popraskanej či plochej.)
EXTRA TIP:
Ja som mala osobne zabalenú aj homeopatiu na spustenie mlieka - Riccinus communis 5 CH, Senovku aj Benedikt lekársky v kapsulách, pomohol mi aj bezkofeínový čierny čaj s mliekom a cukrom a vyšumená vinea. Výborné sú aj čaje na kojenie.
- Glycerínové čípky : zídu pre prípad ak na WC ( veľkú ) nejdete pár dní a je pre vás bolestivé tlačiť. Môžu sa používať pri dojčení a sú nenávykové.
- Ortopedické nohavičky (niektoré pôrodnice píšu že ich treba)
ZÁKLADNÉ HYGIENICKÉ POTREBY PRE MAMIČKU
- Uterák (1 na telo, 1 na tvár a 1 na intímne partie)
- Zubná kefka, pasta
- Hrebeň ( fén)
- Kozmetika a make -up, balzam na pery
DOPLNKY
Slúchadla, nabíjačka na telefón, kniha atď...
Slamka na pitie ( pri cisárskom reze oceníte! )
Vlastný pohárik, príbor, fľaša s vodou, niečo pod zub :)
Nezabudnite na lieky, ktoré užívate pravidelne.
Záver
Verím, že vám tento zoznam pomohol zorientovať sa a pripraviť si všetko potrebné na pobyt v pôrodnici. Správne zbalená tehotenská taška je kľúčová pre pohodlie vás aj vášho bábätka.
Dúfam, že s týmito radami zvládnete všetko v pokoji a pohode. Držím vám palce a prajem vám krásne chvíle s vaším bábätkom! 😊
Článok napísal farmaceut
Mgr. Katarína Oravcová